Olejowiec gwinejski

Rośliny oleiste

Olejowiec gwinejski to gatunek rośliny z rodziny arekowatych. Najczęściej nazywany jest palmą olejową, ma również inne nazwy zwyczajowe: masłopalma gwinejska, olejnik gwinejski. Pochodzi z Afryki i Madagaskaru, jest też uprawiany w innych rejonach świata o tropikalnym klimacie. Główne rejony uprawy to ojczysta Demokratyczna Republika Konga, ponadto kraje Afryki Zachodniej i Środkowej, Malezja, Indonezja, Kolumbia i Ekwador.

Drzewo z pojedynczą kłodziną o wysokości do 10 m.
Liście
Pierzaste, z kolczastymi ogonkami liściowymi. Mają długość do 4 m i wszystkie wyrastają wachlarzowato na szczycie kłodziny.
Kwiaty
Roślina dwupienna. Kwiaty zebrane w rozgałęzione, gęste kwiatostany. Za młodu okryte są one dwiema okrywami, które potem rozpadają się.
Owoce
Żółty lub czerwonawy pestkowiec wielkości śliwki. Nasiona oleiste, zawierają także duże ilości białka.

Olej wykorzystuje się do produkcji margaryny, mydła, kosmetyków, świec, smarów.
Nasiona należą do podstawowych produktów żywieniowych ludności zamieszkującej strefę tropikalną.
Wytłoki są cenną paszą dla zwierząt.

Rośliny oleiste
Soja warzywna

Soja warzywna, s. owłosiona, s. zwyczajna, s. szorstka to gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny bobowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. W Polsce jest rzadko uprawiana, czasami przejściowo dziczejąca. Jest rośliną uprawną z grupy tzw. roślin strączkowych. Nasiona soi są bardzo ważnym surowcem do produkcji pasz i stanowią też cenny pokarm …

Rośliny oleiste
Soja transgeniczna

Soja transgeniczna to odmiany genetycznie modyfikowanej soi otrzymane przy pomocy inżynierii genetycznej. Najpowszechniej uprawianą odmianą w roku 2010 była soja odporna na działanie herbicydu, którego składnikiem czynnym jest glifosat. Wykorzystano w niej gen enzymu z agrobakterii, uodporniające ją na działanie glifosatu. Import jak i wykorzystywanie soi genetycznie modyfikowanej dozwolone jest …

Rośliny oleiste
Słonecznik zwyczajny

Słonecznik zwyczajny to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, obecnie rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie poza rejonem swojego rodzimego występowania. Jest uprawiany w wielu rejonach świata, w Europie od XVI w. W Polsce występuje jako roślina uprawna i ozdobna. Roślina łatwa w uprawie. Uprawia się z nasion wysiewanych …